Türk Televizyon Tarihinin Unutulmaz Sitcom Dizileri

Bazı diziler yıllar geçse de popülerliğini kaybetmez çünkü derinlerde bir etki bırakmıştır. Geçmiş yıllarda kahkahalarla gülmemize sebep olan 17 dizi.
Türk Televizyon Tarihinin Unutulmaz Sitcom Dizileri

1. Bir Kadın Bir Erkek

Bando Yapım tarafından yapılıp sırasıyla TürkMax, Star TV ve FOX'ta yayınlanan 

türk Komedi dizisi. Dizi, temel olarak Zeynep ve Ozan arasındaki ilişki ve yaşadıkları hayat üzerine kurgulanmıştır. Zeynep karakteri Demet Evgar, Ozan karakteri ise Emre Karayel tarafından canlandırılmıştır.

2008 yılındaTürkMax'te yayınlanmaya başlayan dizi 2012 yılında Star TV'ye transfer olmuş, 8 Aralık 2013 tarihindeki 375. bölümüyle final yapmıştır. FOX'ta 11 Eylül 2014'te ekranlara dönen dizi 8 Nisan 2015 tarihindeki bölümüyle tekrar final yapmıştır.

2. Gülşen Abi

Gülşen Abi, TRT'de yayınlanmış 1994 yapımı türk Komedi dizisi. Genellikle stüdyo ortamında çekilmiş bu Dizi aynı zamanda durum komedisi olması açısından sitcom özellikleri taşır. Haberin Olsun gazetesinde okurların kendisine mektup yazarak ilettiği sorunlarına köşesinde çözüm arayan "Gülşen Abi" lakaplı gazeteci Abidin'in iş yaşamı ve özel yaşamı boyunca karşılaştığı gülünç durumlar konu edinilmiştir. Ana karakter gerçekten var olan ve dizideki karakterle aynı işi yapan "Güzin Abla"dan esinlenmiş ve karakterin cinsiyet farkı göz önünde bulundurularak diziye uyarlanmıştır.

3. Dadı

Dadı, Gülben Ergen, Haldun Dormen, Kenan Işık ve Seray Sever'in başrollerde oynadığı televizyon dizisi. 5 Ocak 2001 Cuma günü Show TV ekranlarında, 19 Ocak 2002 Cumartesi günü Star TV ekranlarında yayınlanmıştır. 28 Ekim 2002 Cumartesi günü sona erdi.

"Dadı", ABD TV dizisi "The Nanny"nin türk uyarlamasıdır.

Tüm bölümlerin uyarlanmasının ardından orijinal format The Nanny'de bulunmayan 5 yeni bölüm daha çekilmiştir. The Nanny'in hiçbir ülke uyarlamasında bulunmayan Dadı'nın ülkemize ait özgün bölümleri Tayfun Güneyer tarafından yazılmıştır. Bu 5 bölümde Melek ve Ömer'in evlilikten sonra yaşadıkları konu olmuştur.

4. Ayrılsak da Beraberiz

Ayrılsak da Beraberiz, 3 Mart 1999 ve 21 Haziran 2004 tarihleri arasında yayınlanmış türk aile dizisi. 450 bölümle en uzun 5. Türk televizyon dizisidir. 

5. Tatlı Hayat

Tatlı hayat, 2001 yılının Kasım ayında Show TV'de yayına başlamış olan ve 106 bölüm devam eden TV Komedi dizisidir. ABD yapımıThe Jeffersons adlı sitcom dizisinin Türkiye uyarlamasıdır.

6. Çocuklar Duymasın

Çocuklar Duymasın, türk aile Komedi televizyon dizisi. Mint Prodüksiyon tarafından hazırlanan dizinin yönetmen koltuğunda Bora Tekay oturmaktadır. Dizide birbirine katlanamayan, ayrılığın eşinde yaşayan karı-koca ve onların evli kalmalarını zorunlu hale getiren iki çocuğundan oluşan bir ailenin birbirleri ve dostlarıyla olan ilişkileri anlatılır.

İlk bölümü 16 Ocak 2002'de TGRT'de yayınlandı. Yayınlanan 13 bölümün ardından 16 Nisan 2002'de atv'ye geçti. 2 sezon atv'de yayınlandıktan sonra 3. sezonu Eylül 2003'te Star TV'de yayınlandı. Başrol oyuncularından Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı'nın özel hayatlarından dolayı diziden ayrılmaları sonucunda dizinin 4. sezonu Çocuklar Ne Olacak adıyla yayınlandı ve 

Dizi Mayıs 2005'te sona erdi. 2009'da FOX'da yeniden başlaması planlandı; fakat ekonomik kriz nedeniyle dizi bir süreliğine ertelendi. Ardından 5 Ağustos 2010'da 5. sezonuyla yeniden atv'de yayınlanmaya başladı. Yeni bölümleri çekilmeye başladı. 2013 Eylül ayında Fox TV ekranlarında 3. defa başladı. Dizi 160. bölümde sona ermiştir.

7. Avrupa Yakası

Avrupa Yakası, Sinan Çetin'in yapımcılığını ve Gülse Birsel'in senaryosunu üstlendiği bir durum komedisidir. Plato film stüdyolarında çekilen dizinin ilk bölümü 11 Şubat 2004 tarihinde atv ekranlarında gösterime girdi. Dizinin senaristi Gülse Birsel, diziyi Haziran 2009 tarihinde bitireceğini duyurdu. 24 Haziran 2009 Çarşamba günü, Dizi 190. bölümünü yayınlayarak televizyon hayatına son verdi. Nişantaşı'nda yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi çalışanları ile onların yakınlarının komik öyküsünü anlatan dizi, yayınlandığı ilk beş sezon sonunda 40 milyon TL'lik ciro yaptı.

8. Ruhsar

Ruhsar, 1998 - 2001 yılları arasında Kanal D'de yayınlanmış fantastik tarzda bir aile dizisi. DiziRuhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır.

9. Tatlı Kaçıklar

Tatlı Kaçıklar, başrollerinde Yalçın Menteş ve Mehmet Ali Erbil'in oynadığı, oyuncu kadrosunda İsmet Ay ve Erol Günaydın gibi iki büyük ustayı da barındıran türk Dizi filmidir. "Ulusal Radyo Televizyon"a yaptırılmış ve Atv kanalında yayınlanmış dizinin yönetmenliğiniTemel Gürsu ve Aram Gülyüz yapmıştır.

10. Yedi Numara

Yedi Numara, 2000-2003 yılları arasında TRT'de yayınlanmış Komedi türünde televizyon dizisidir. Fora film tarafından yapılmıştır. Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş 4 şehirli kızve 2 taşralı erkek öğrencinin ve bunların peşine takılan 1 taşralı işsizin, sosyal ve kültürel yönden farklılıklarına değinilmiş, bununla birlikte birbiriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları güçlükler ekrana yansıtılmıştır.

11. En Son Babalar Duyar

En Son Babalar Duyar, 2002'de yayına başlayan durum komedisi türünde bir televizyon dizisi. Yapımcılığını Mint Prodüksiyon'un üstlendiği dizinin yönetmenliğini Sibel Kocataş yaptı, senaryosunu Murat Aras yazdı. Dizide Ayşegül Atik, Ali Erkazan, Levent Ülgen,Hatice Aslan, Ali Sunal, Burçak Işımer, Cansın Özyosun gibi oyuncular rol aldı.

Biri evli, üç kızı ve bir oğlu olan anne ile babanın neşeli ve telaşlı yaşamı, komşuları ve akrabalarıyla olan ilişkileri anlatılıyor.

12. Yarım Elma

Yönetmenliğini Ömer Uğur'un yaptığı Dizi, 25 Haziran 2002'de Kanal D'de yaz sezonu dizisi olarak gösterime girdi. İzleyicinin yoğun beğenisi dolayısıyla yeni sezonda da devam etti. Daha sonra Show TV'ye 15 Nisan 2003'te geçerek yayın hayatına devam etti. Dizi, 23 Eylül 2003'te sona erdi.

13. Sıdıka

Sıdıka, Atilla Atalay'ın hayali karakteri Sıdıka üzerine çekilmiş ve 1997 yılında Show TV'de gösterilmiş TV dizisidir.

Sıdıka Saka ve İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Saka ailesinin maceralarını anlatır. Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.

14. Çılgın Bediş

Karikatürist Özden Öğrük'ün 1976'dan itibaren Gırgır Dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin maceralarını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir.

1996 yılından 1999 yılına kadar Kanal D'de, 2001 yılında ise Show Tv adlı televizyon kanallarında gösterilmiştir.

Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun'un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir.

15. Kaygısızlar

Kaygısızlar, senaryosunu Tükenmez Kalem Grubu'nun yazdığı, sırasıyla Kanal D , Star Tv, Kanal 6, tekrar Kanal D ve son olarak tekrarStar televizyonlarında yayınlanmış türk Komedi dizisidir.

16. Çarli

Çarli, Star Tv'de yayınlanmış Komedi dizisidir. Dizi 2 sezon yayınlandıktan sonra 24.bölümde final yapmıştır.

17. Bir çok kaynakta ilk Türk Sitcom dizisi olarak geçen dizi: Kaynanalar

Türkiye'de sitcom'un ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen Kaynanalar, 1974 yılının mayıs ayında TRT ekranlarında yayınlanmaya başladı. Anadolu'dan Ankara'ya göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabası anlatılmıştır. 1997 yılında ilk defa TRT ekranlarının dışında, Kanal D'de yayınlanmaya başlanan Kaynanalar ve kahramanları geçen yıllarla birlikte değişen zamana, teknolojiye de ayak uydurmayı ihmal etmedi. Ayrıca türk televizyonlarında en uzun süre yayınlanan Dizi olmuştur.