Üniversiteyi Öğrenci Kenti Eskişehir’de Okumanız İçin 12 Güzel Sebep

Eskişehir'i tanımlamak için akla gelen ilk cümle; öğrenci şehri! Evet, 2 üniversitesiyle Türkiye'nin en enerjik ve genç şehirlerinden biri. İlk gittiğinizde size küçücük bir şehir gibi gelse de anılar biriktirdiğinizde orada kendinize ait kocaman bir dünya yaratıyorsunuz ve ayrılsanız bile yıllarca hiç unutamayacağınız bir yer haline geliyor. Üniversite tercihleri de yaklaşmışken Eskişehir'in öğrenciler için neden bu kadar güzel olduğunu anlatalım istedik...
Üniversiteyi Öğrenci Kenti Eskişehir’de Okumanız İçin 12 Güzel Sebep

1. Öğrenci demek tasarruf demek!

Öğrenci demek tasarruf demek!

konu öğrenci olunca en önemli kriter ucuzluk oluyor. Eskişehir'de birçok şey büyük şehirlere kıyasla oldukça ucuz. Özellikle de yemekler!

2. Küçük ama mutlu şehir!

Küçük ama mutlu şehir!

Eğer Üniversite Caddesi yakınlarında yaşıyorsanız alışveriş merkezine de barlar sokağına da kafelere de 5 dakikalık yürüme mesafesinde oluyorsunuz. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü de yürüme mesafesinde oluyor ancak Osmangazi Üniversitesi'ne gidenlerin tramvay kullanmaları gerekiyor. Ayrıca Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü'ne de birçok öğrenci otobüsle gidiyor. Ama öğrenci için önemli olan sosyallik değil mi zaten?

3. Öğrenci şehri

Öğrenci şehri

Eskişehir'de iki tane devlet üniversitesi bulunuyor. Bunlar Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi. Bu nedenle Eskişehir'de eğitim için çok fazla seçenek var.

4. Sanata doyacaksınız

Sanata doyacaksınız

Eskişehir'de her gününüzü sanatla iç içe geçirebilirsiniz. Operalar, tiyatrolar, konserler ve sergiler oldukça ucuz ve fazla. Ayrıca birçok mekanda sevdiğiniz sanatçıların konserleriyle de sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak kültürel etkinliklerin Eskişehir'de çok rağbet gördüğünü söylemeliyiz. Örneğin, gideceğiniz tiyatronun biletini günler öncesinden almanız gerekiyor.

5. Sıcak havayı sevmeyenler için mükemmel bir yer

Sıcak havayı sevmeyenler için mükemmel bir yer

Ege ya da Akdeniz'den gelenlerin gelir gelmez kendine kalın bir mont edindiği bir yer Eskişehir. Kış aylarında iliklerinize kadar işleyecek soğuğa hazır olun. Ayrıca geleneksel kar topu savaşları ve yılbaşında her yerin bembeyaz olması soğuğun getirdiği güzelliklerden.

6. Her ruh haline uygun mekanlar

Her ruh haline uygun mekanlar

Eskişehir'de her bütçeye her ruh haline uygun mekan seçeneği var. Onlarca küçük kafe, pub, restoran, şarap evi ve gece kulübü size birçok seçenek sunuyor. İster kitabınızı alıp küçük bir kahvecide dinlenin ister arkadaşlarınızla konsept partilere katılın. Bu şehirde eğlence hiç bitmiyor desek yalan olmaz.

7. Öğrenci kulüpleriyle birçok hobi edinebilirsiniz

Öğrenci kulüpleriyle birçok hobi edinebilirsiniz

Anadolu Üniversitesi 50'den fazla öğrenci kulübüyle öğrencilere her konuda farklı tecrübeler edinebilecekleri alanlar sunuyor. Bu kulüplere üye olabilir, etkinliklerde aktif olarak rol alıp birçok deneyim kazanabilirsiniz. Tabi birçok insanla tanışıp yıllarca sürecek dostluklar kurmak için de en güzel yerler öğrenci kulüpleri...

8. Eğer Anadolu Üniveristesi'nde okuyorsanız 1 TL'ye yemek yiyebilirsiniz.

Eğer Anadolu Üniveristesi'nde okuyorsanız 1 TL'ye yemek yiyebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi'nin yemekhanesinde sabah, öğlen ve akşam olmak üzere her bir öğün için sadece 1 TL'ye çeşit çeşit yemek yiyebiliyorsunuz. Dünya üzerindeki en ucuz yemek Eskişehir'de desek yalan olmaz

9. Heykeller şehri

Heykeller şehri

Eskişehirde her köşe başında ve yolda bir heykelle karşılaşmanız mümkün. Sanatla iç içe bir şehir

10. Bisiklet kullanmak çok kolay!

Bisiklet kullanmak çok kolay!

Eskişehir'de her yer dümdüz ve yakın olduğu için ulaşımınızı bisikletle sağlayabilir ya da hafta sonları bisikletle gezebilirsiniz. Üstelik çoğu yerde bisikletler için özel park alanları bulabilirsiniz.

11. Her mevsim Porsuk Çayı'nın keyfini çıkarın

Her mevsim Porsuk Çayı'nın keyfini çıkarın

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında haftasonu veya akşam saatlerinde Adalar'a gittiğinizde Porsuk Çayı'nın etrafında çimlerde oturmuş insanlarla karşılaşabilirsiniz. Kimileri gitar çalar, kimileri bira içer kimileri kulaklığını takıp kitap okur. Ama her haliyle çok güzeldir...

12. Her yere yakın!

Her yere yakın!

Şehrin merkezinde bulunan kolayca ulaşabileceğiniz tren garı ve otogar sayesinde birçok yere hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin merkezi şehirlerinden İstanbul'a hızlı tren sayesinde yaklaşık 2.5-3 saatte Ankara'ya ise 1.5 saatte ulaşabilirsiniz.

13. Doğayla iç içe

Doğayla iç içe

Diğer İç Anadolu şehirlerine göre çok daha fazla yeşil alana sahip Eskişehir. Özellikle Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü adeta cennet gibi. Ayrıca şehrin yakınlarında da birçok göl ve doğal alan bulunuyor.

14. Bonus! -''Seviyorum!''

Bonus! -''Seviyorum!''

Bilen bilir Recep Dayı'yı. Eskişehir'in simgelerinden biri haline gelen Recep Dayı'ya sokaklarda rastlayabilirsiniz. Muhtemelen size Se-vi-yo-rum! diyecek ve sorarsanız belki hikayesini anlatacak.