Üniversitede İlk Hafta Klişeleri

Eğitim hayatına başlayan üniversitelerde ilk hafta konuşulan klişeleşmiş yalanlar meşhurdur. İşte size en çok konuşulan 7 klişe yalan...
Üniversitede İlk Hafta Klişeleri

Uzun bir tatilin ardındandan hemen hemen bütün üniversiteler eğitim hayatına başladı. Entrikaların, gıybetleri ve çekememezliklerin bol olduğu üniversite ortamlarında yalan olduğu bilinmesine rağmen her yıl ilk hafta konuşulan ve kimin ortaya attığı belli olmayan yalanlardan oluşan klişeleşmiş yalanlar karşınızda. Gözünüz açık olsun. Bu numaralara artık gelmeyin

1. İlk hafta ders olmaz.

1. İlk hafta ders olmaz.

İlkokul ve lisede alışılan ve ünivesitede de böyle olduğu sanılan bir yalan türüdür. Kimin ne zaman ortaya attığı ve nesilden nesile nasıl bu kadar yaygınlaştığı tam olarak bilinmese bile bu haftalarda adından çok söz edilen yalan türlerinin başını ''ilk hafta ders olmaz'' yalanı çeker.

2. İlk hafta okula sadece 1. sınıflar gider.

2. İlk hafta okula sadece 1. sınıflar gider.

Ortamlarda okul ''ne zaman açılıyor ve sen ne zaman gideceksin?'' sorusuna verilen cevapların nedenini barındıran bu klişeleşmiş hatta bir tür gelenek haline gelmiş yalan, başlı başına bir söylentiden başka bir şey değildir. İlkokulda 1. sınıfların okula alışması için bir hafta erken başlaması sistemi üniversitedelerde üst sınıflardaki öğrencilerinde dikkatini çekmiş ve resmi olmamasına rağmen yıllardır uygulanmaya devam etmiştir.

3. Bu yıl gezme tozma yok! Oturup ders çalışacağım. (Çalışmadı)

3. Bu yıl gezme tozma yok! Oturup ders çalışacağım. (Çalışmadı)

Söylerken kendinin bile inanmadığı yalanların en yaygınıdır. Bu yalan türü aslında lise yıllarına dayanır. Lisede yeni aldığımız deftere yazdığımız özenli ve güzel yazıların sonra doktor reçetelerindeki yazılara dönüşmesinin üniversitede hayat bulmuş halidir. Kişinin bir kaç gün ders çalıştıktan sonra defterin ve kalemin yerini hatırlamadığı zamana dönmesi çok uzun sürmeyecektir.

4. Bu sene kralız.

4. Bu sene kralız.

Eve yeni çıkan öğrencilerin bu yıl Dan Bilzerian gibi yaşayacağını sandığı yalandır. Öğrencilerin yurdun kuralcı ortamından kurtulduğu an da kullandığı mutluluk belirtisi olan bu söz aslında kral yerine sefili oynayacakları bir fakir avutmasıdan başka bir şey değildir.

5. Ben geçiş yapacağım. (Yapamadı)

5. Ben geçiş yapacağım. (Yapamadı)

Özellikle 1. sınıfların yalnızlık ve yabancılık çektiği dönem olan üniversitenin ilk haftasından kullandığı türüne hemen her üniversitede rastlanan yalandır. Bin de bir oranında bunu başaran öğrencilerimizin olması gözlerden kaçmasa da istisnaların kaideyi bozmadığı yalandır.

6. Ben artık not tutacağım. (Kanka sende not var mı?)

6. Ben artık not tutacağım. (Kanka sende not var mı?)

Gezme ve tozmaktan alttan derslerin alta sığmadığı öğrenciler tarafından ilk hafta kullanılan yalanlardan biridir. 

7. Ben bu sene bu kızı ayarlarım!

7. Ben bu sene bu kızı ayarlarım!

Kantin masalarında ''tatilde ne yaptın?'' muhabbetinden sonra açılan aşk meşk muhabbetinde söylenen virüs gibi her üniversiteyi sarmış bir yalan türüdür. Özellikle geçen yıl hoşlandığı kişinin bu yıl ''garanti bende o ya'' gibi argo kelimelerle sevgilisi olacağını iddia eden arkadaşın sonunda duvara çarptığı basit bir yalandır.