Yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır ?

Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin bu süreci eksiksiz yerine getirmek zorunda oldukları için bu süreçte neler yapılması gerektiğini yüksek lisans aday öğrencilerinin iyi bilmeleri gerekir.
Yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır ?

Bilindiği üzere lisans programını bitirmek iyi bir kariyer planlaması için yeterli gelmemektedir. Lisans programının üzerine yüksek lisans, master, MBA programlarından birini ekleyip rakiplerinin bir adım önüne geçmek son derece önemlidir. Üniversiteler özellikle özel üniversiteler, yüksek lisans programlarını zenginleştirerek öğrencilerin uygun saatlerini tesbit ederek yüksek lisansın yayılmasına katkıda bulunmaktadır. 

Yüksek lisans süreci nasıl işlemektedir ?

Lisans programını tamamladıktan sonra yapmanız gereken Ales sınavına girmek ve başarılı olmaktır. Bunun yanında başvuracağınız yüksek lisans programının yeterliliklerini yerine getirmeniz de gerekir. 

 Yüksek lisans başvuru için gerekli belgeler

1- Lisans diploması, bir yüksek öğretim programına kaydolmanız için gerekli belgedir. Yurtdışından mezun olmuş olan öğrencilerin YÖK ten denklik almış olmaları gerekir. 

2- Ales puanı , en düşük 55 almanız gerekir, ancak bu istediğiniz programa girmeniz için yeterli olmayabilir, kayıt yaptırmak istediğiniz programın istediği puanı üniversitenin web sitesinden temin edebilirsiniz. 

3- Bölüm talep ediyorsa sizden Yabancı Dil Sınavı puanı isteyecektir, bunu da kaydolmak istediğiniz bölüme ibraz etmeniz gerekecektir. 

4 - Değerlendirme neticesinde çıkacak puana göre kabul edileceğiniz için bu kısım son derece önemlidir. Ales puanınızın yarısı, lisans puanınızın %15 i , mülakaat puanınızın %20 si , Yabancı dil sınavının %15 i toplanır ve toplamda 60 alan öğrenci başarılı sayılır. 

Başvuru tarihleri nelerdir?

İki başvuru zamanı vardır, bunlar bahar ve güz dönemleridir, bahar dönemi , Ocak-Şubat, güz dönemi ise, Ağustos-Eylül dür. Devlet üniversitesi ve özel üniversite başvuru tarihleri değişiklik gösterebilir, bunun için en doğrusu başvurmak istediğiniz programları internet üzerinden takip etmektir. 

yüksek lisans başvurusu alan üniversiteler
yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır
yüksek lisans başvurusu için gerekli belgeler
yüksek lisans başvurusu niyet mektubu örneği
yüksek lisans başvurusu için özgeçmiş nasıl yazılır
yüksek lisans başvurusu dilekçe örneği
yüksek lisans başvurusu için özgeçmiş örneği
yüksek lisans başvurusu nereye yapılır

 İstenen Belgeler

  • Lisans Diploması
  • ALES Sonuç Belgesi (Tezsiz programlarda genelde ALES şartı aranmıyor)
  • Transkript  (Not Durum Çizelgesi)
  • Başvuru Formu
  • Özgeçmiş
  • Fotoğraf
  • Başvuru Ücreti Dekontu
  • Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)

 Yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir?

- Daha derinlemesine bilgi sahibi olmayı sağlar. 

- İşe başvurmada rakiplerinize göre avantaj sağlar. 

- Size bir ünvan verir.

- Akademisyen olmak isteyenler için bir başlangıçtır. 

- Maaş avantajı sağlar. 

En çok başvurulan üniversiteler ve bölümler

 

yukseklisanstez.com