TÜBİTAK bünyesinde DEHABİL Laboratuvarı

Bilim Üniversitesi; kanser, diyabet, alzheimer, otizm gibi hastalıklara yeni çareler bulmak için kolları sıvadı ve TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesinde DEHABİL ismiyle Deneysel Tıp ve Ar-Ge Laboratuvarı kurarak bir ilke imza attı.
TÜBİTAK bünyesinde DEHABİL Laboratuvarı

İstanbul Bilim Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesinde DEHABİL (Deney Hayvanları Bilim) ismiyle Deneysel Tıp ve Ar-Ge Laboratuvarı kurarak bir ilke imza attı. Laboratuvarda balık, fare, kobay, tavşan gibi hayvanlar üzerinde tıbbi araştırmalar yapılacak.

İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çavlan Çiftçi, Türkiye'de uygulanan sağlık eğitimi, bu alanda yapılan devlet ve özel sektör yatırımlarının önemli bir paya sahip olduğunu belirtti. Bugün artık fiziksel dünya ile dijital sistemler ve biyolojik varlıklar arasındaki ilişki biçiminin yeniden tanımlandığını söyleyen Çiftçi, bilgi teknolojileri yardımı ile her şeyin birbiri ile ilişkilendirildiği ağların meydana getirildiğini kaydetti.

DEHABİL'DE NELER YAPILACAK?

Çiftçi, Bilim Üniversite'sinde kurulan DEHABİL'de obezite, diyabet, alzheimer, otizm, kanser ve inflamasyon temalarında etik kurallar çerçevesinde balık, fare, kobay, tavşan gibi hayvanlar üzerinde insan cerrahi prosedürlerine uygun olarak bilimsel araştırmalar yapılacağını, ilaç Ar-Ge' si ve yeni cerrahi tedavi prensiplerinin uygulanacağını söyledi. Çiftçi, üretilen ve geliştirilen her türlü buluşun, ileri teknoloji firmaları ile buluşturularak yeni bir yöntem, ürün ve hizmet haline dönüştürüleceğini belirtti.

'GENÇLERİ BUNA UYGUN YETİŞTİRMELİYİZ'

Prof. Dr. Çiftçi yeni projeleri konusunda şunları söyledi: "İnsanların biyolojik ve duygusal durumlarına da tepki verebilen dijital sistemler hayatımıza giriyor. Ülkemizin stratejik konumu, çevre ülkelerle etkileşimi, sağlık ve eğitim konusundaki potansiyeli ve cazibesi, hem mevcut insan popülasyonun endüstri 4.0'a uyum sağlayabilecek şekilde dönüşümünü sağlayacak politikaların hayata geçirilmesini gerektiriyor, hem de gençlerimizi kas gücünün yerini bilgi ve aklın aldığı bu sürece uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor. DEHABİL'i bu ilkeler çerçevesinde kullanacağız."