Mühendislerin Baret Sevinci

Çukurova Üniversitesi ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversite’ne bu yıl kayıt yaptıran İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi’nde baret taktı.
Mühendislerin Baret Sevinci

Çukurova Üniversitesi ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversite’ne bu yıl kayıt yaptıran İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi’nde baret taktı. Baret takma töreni 1. Öğrenim ve 2. Öğrenim öğrencileri için olmak üzere gündüz ve akşam saatlerinde yapıldı.

İnşaat Mühendisleri Odasının her zaman gençlerin yanında olacağını ifade eden İMO Adana Şube Başkanı Çağdaş Kaya, “Hem mesleki hem de sosyal, toplumsal ve kültürel konularda kendinizi geliştirmeniz yönünde her zaman destekçiniz olacağız. Burası sizin odanız, sizler buraların asli sahiplerisiniz. Her konuda sizlere destek olmak da bizim görev ve sorumluluğumuz. Ayrıca bu sorumluluğu yerine getirmek bizler için mutluluk kaynağıdır” dedi.

Kaya, üniversitelerde inşaat mühendisliği bölüm sayısının artığını, her yıl on bin civarında inşaat mühendisinin mezun olup mesleğe adım attığını belirterek, “Bu koşullar altında kendinizi geliştirmek için bireysel çabalarınızın olması gerekmektedir. Bu zaten bizim mesleğimiz açısından bir sorumluluktur. Sizler mesleki tercihinizle mezun olduğunuzda; insan hayatını, can güvenliğini birebir ilgilendiren, insanların barınmalarına yönelik bir sektörde çalışacaksınız” diye konuştu.

İMO Onur Kurulu üyesi Abdullah Bakır ise meslekte 40 yılını tamamladığını, İMO ile ilk tanışmasının üniversite öğrenciliği yıllarında başladığını belirterek, “İnşaat mühendisliği bölümünde ders vermiş, eğitmenlik yapmış biri olarak söylemeliyim ki, bugünden itibaren kendinize ‘kendimi nasıl geliştirebilirim’ diye sormalısınız. Mesleğimize, odamıza sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.

İMO Adana Şube geçmiş dönem başkanlarından Sadi Sürenkök, salonda bulunan öğrencilerin bugün yaşadığı aynı duyguyu 43 yıl önce yaşadığını ifade ederek, “Diplomamı aldığımda eve gitmeden odaya gelip kayıt yaptırdım. Bu odanın üyesi olmaktan da her zaman onur duydum. Sizler de mezun olduğunuzda serbest çalışacaksanız, mutlaka odaya kayıt yaptıracaksınız. Mezun olana kadar da odayla bağlantınızı kesmemenizi umut ederek, öğrenim yaşamınızda başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Genç-İMO Çukurova Üniversitesi Temsilcisi Yasin Solak ise Genç-İMO çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı. İMO Adana Şube yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür eden Solak, Genç- İMO’nun çalışma yöntemlerini anlattı, geçmiş dönem yapılan teknik gezileri, etkinlikleri görselleriyle birlikte yeni öğrencilere sundu.

Baret taktılar

Konuşmaların ardından, Şube Başkanı Çağdaş Kaya, yönetim kurulu üyeleri Leyla Tan, Suphi Civelek ve Zekeriya Turanbayburt, İMO Onur Kurulu üyesi Abdullah Bakır, İMO Adana Şube geçmiş dönem başkanları Sadi Sürenkök ve Sedat Doğan, şube üyesi Kamil Sürenkök gençlere baretlerini takdim etti.

milliyet.com.tr