Okumadan, Fikirleri ile Zengin Olan Girişimci İnsanlar

Genelimizin yaşam standartlarımızı yükseltmek için başvurduğumuz ilk adım iyi bir eğitimdir.
Okumadan, Fikirleri ile Zengin Olan Girişimci İnsanlar

Fakat bazılarımız eğitimi es geçip direk sonuca ulaşmanın peşinden koştular. Belki niceleri denedi ama sadece çok az sayıda insan bunu başarabildi. Okumadan zengin olabilen o şanslı insanlar kimler mi?

Steve Jobs

Steve Jobs

Apple

iPhone, iPad, iMac gibi günümüzde marka değeri en üst düzeye ulaşmış fikirlerin kurucusu olan Steve Jobs, mektepli CEO’lardan değildi.

Fakirlik, yüzünden okulu bırakan Steve Jobs yeni hayat gayesini bu sırada buldu. Farklı derslere giren, iç dünyasına ulaşmak için Hindistan’a giden Jobs, bu yolculuğu sırasında Apple’ın temellerini atmış oldu.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Facebook, kurucusu Mark Zuckerberg dünyanın en zengin gençlerinden biri. Sosyal ağ çılgınlığını başlatan isimlerin başında gelen Zuckerberg, Harvard macerası yaşayan iş adamlarından.

Facebook’un tabanını oluşturduğu ilk sitesi hakkında çeşitli dedikodular olsa da Zuckerberg’in resmi hikayesini anlatalım. Okuldaki kızlarla daha yakın olmak isteyen Mark Zuckerberg, kendisi gibi teknoloji tutkunu arkadaşlarıyla öğrencilerin fotoğraflarının oylanacağı bir platform açmaya karar verdi. Harvard’ın öğrenci bilgi sistemini hack’leyen Zuckerberg bu sayede facemash.com adlı siteyi kurdu.

Site fazla popüler olunca disipline verilen Mark Zuckerberg, elindeki bilgi ve fikri Facebook’u oluşturmak için kullandı.

George Lucas

George Lucas

sinema teknolojisine yön veren George Lucas’ta okulla arası iyi olmayan dehalardan. Star Wars ve Indiana Jones’un babası olan Lucas okul yerine otomobil yarışlarıyla daha çok ilgileniyordu.

Sokak yarışlarına katılan Lucas, kaza geçirip ölümün eşiğinden döndü. Daha az maceralı bir yaşam için antropoloji okudu.

Bill Gates

Bill Gates

Mirosoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates’in ortaokuldan itibaren eğitimle arası pek iyi değildi. Okula gitmek yerine sık sık , üniversitelerin bilgisayar bölümlerine kaçan Gates, Harvard’ın ağırladığı en zeki öğrencilerden biriydi.

Harvard’ta öğrenciyken de, derslerinden çok bilgisayarlarla uğraşan Gates, kötü giden notalarına karşı çalışmayı seçti. Önce bir bilgisayar firmasına giren, Gates kısa süre sonra Micro-Soft firmasını kurdu. Harvard’tan iş hayatı için ayrıldı.

Walt Disney

Walt Disney

Mickey Mouse, Donald Duck gibi ünlü çizgi karakterlerin yaratıcısı Walt Disney, okul yerine çalışmayı ve  orduya katılmayı tercih etmişti.

Demir yollarında çalışan Disney, lise hayatı boyunca derslerden çok çizgi karakterler yaratmayı ve fotoğraf çekmeyi seviyordu. 16 yaşındayken liseden ayrılıp orduya katılan Disney, savaş yıllarından sonra sektöre gazete karikatürleriyle başladı.

Larry Ellison

Larry Ellison

Veritabanı yazılımı firması Oracle'ın kurucusu ve CEO'su dolar milyarderi iş adamı.

Üniversiteyi terk eden Larry Ellison,Microsoftun en büyük rakiplerinden biri olan Oracle tüm satın aldığı şirketlerle kurumsal pazarda Microsoft ve SAP'ın en büyük rakibi olmayı başardı. Son satın aldığı şirket Siebel'ın kullanıcıları arasında dev bilişim şirketleri de var. Önceleri veri tabanı yazılımı konusunda büyük pazar payına sahip şirket, yaptığı satın almalarla profilini değiştirdi. Artık sadece veritabanı şirketi olmaktan çok uzakta. Önce uygulama yazılımı pazarına giren şirket, daha sonra en büyük satın almasını gerçekleştirdi.

Paul Allen

Paul Allen

1975'te Bill Gates ile birlikte Microsoft'u kuran kişidir.

Bir süre sonra geçirdiği bir hastalık nedeniyle şirketten ayrılmıştır. Aynı zamanda NBA'deki Portland Trail Blazers takımının sahibidir.